czwartek, 15 grudnia 2022

Album historyczny pt. Polacy na Powiślu w dwudziestoleciu międzywojennym

Powiślańska Grupa Działanie w Sztumie podjęła się realizacji projektu pn. W walce o polskość i rozwój społeczeństwa obywatelskiego mieszkańców Powiśla w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego realizacja związana jest przede wszystkim z 100. rocznicą założenia Związku Polaków w Niemczech. Była to organizacja, która odegrała wielką rolę w utrzymaniu ducha polskiego doby dwudziestolecia międzywojennego wśród mieszkańców dawnej ziemi malborskiej, czyli Powiśla. Warto też zauważyć, że pierwszym prezesem Związku był miejscowy ziemianin hr. Stanisław Sierakowski z Waplewa Wielkiego.

Zasługi Związku Polaków zarówno w wymiarze lokalnym, jak i państwowym były wielkie. Dzięki tej organizacji kilka tysięcy mieszkańców Powiśla, a także wielu innych Polaków z innych regionów, miało możliwość zrzeszenia się w organizacji polonijnej. Były to zalążki społeczeństwa obywatelskiego w regionie. Warto ukazać zjawisko, które może być podwaliną do kształtowania postaw patriotycznych współczesnych mieszkańców. Dlatego też zależy nam na przypomnieniu aktywności Powiślan doby dwudziestolecia międzywojennego w zakresie utrzymania polskości i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Album pt. Polacy na Powiślu w dwudziestoleciu międzywojennym ma na celu zaprezentować najważniejsze aspekty funkcjonowania ruchu polskiego na Powiślu ze szczególnym uwzględnieniem powiatu sztumskiego, gdzie aktywność polonijna mieszkańców była największa. Polecam również album prezentujący plebiscyt na Powiślu w 1920 roku, który przygotowałem w związku ze stuleciem tego ważnego wydarzenia w dziejach regionu*. Z całą pewnością oba wydawnictwa pozwolą Państwu zapoznać się z powiślańską specyfiką aktywności społeczności polskiej w latach 1918–1939.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie niniejszej publikacji. Czytelnikom życzę miłej lektury oraz możliwości odkrywania dziejów regionu.


Krystian Zdziennicki

* K. Zdziennicki, Plebiscyt na Powiślu. Wielkie wydarzenie, wielkie przeżycie i wielka cezura w historii regionu, Sztum 2020.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz