wtorek, 12 września 2023

Rozejm w Sztumskiej Wsi w pigułce

Głaz w Sztumskiej Wsi (źródło: Wikipedia)
Rozejm w Sztumskiej Wsi z 12 września 1635 roku pomiędzy Rzecząpospolitą a Szwecją to jedno z najważniejszych wydarzeń dyplomatycznych w historii Polski, które miało miejsce na Powiślu. Poprzez jego zawarcie przedłużono rozejm w Altmarku oraz zmieniono jego postanowienia. Miał obowiązywać 26 lat. Oba państwa nie powinny prowadzić między sobą sporu do 1661. Niestety strona szwedzka złamała to postanowienie i w 1655 roku zaatakowała I Rzeczpospolitą.

Na jego mocy Szwedzi zatrzymywali Inflanty na północ od rzeki Dźwiny oraz Rygę. Z kolei Rzeczpospolita odzyskała porty w Tolkmicku, Elblągu, Braniewie, Piławie i Kłajpedzie, a także zatrzymywała prawo do terenów leżących na południe od Dźwiny. Wielkie Księstwo Litewskie na mocy rozejmu miało mieć pełną swobodę w handlu na Dźwinie. Z kolei Król Polski Władysław IV zawieszał na okres rozejmu swoje pretensje do szwedzkiej korony.

Współcześnie wydarzenie upamiętnia głaz stojący w sąsiedztwie kościoła katolickiego. Jednakże przez lata był on zlokalizowany na skraju miejscowości od strony Sztumu, jednakże w XXI wieku postanowiono przenieść go do centrum miejscowości.

Post powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej Projekt i Gminy Ryjewo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz