wtorek, 26 września 2023

Rozejm altmarski w pigułce

Głaz upamiętniający rozejm przy Urzędzie
Gminy w Starym Targu (źródło: Wikipedia)

Rozejm  altmarski to jedno z najważniejszych wydarzeń o charakterze dyplomatycznym, które miało miejsce na terenie Powiśla. To właśnie na jego mocy zakończono działania militarne w ramach wojny polsko-szwedzką z lat 1626–1629 nazywanej wojną o ujście Wisły. Zawarto go 26 września 1629 w Starym Targu, a konkretnie w Starym Targu - folwarku, czyli współczesnej miejscowości: Stary Dwór. 

Na jego mocy Szwedzi zatrzymali Inflanty na północ od Dźwiny wraz z Rygą, a także zatrzymali wszystkie porty pruskie, tj. Tolkmicko, Elbląg, Braniewo, Piławę i Kłajpedę. Z kolei Rzeczpospolita utrzymała kontrolę nad Gdańskiem, Królewcem i Puckiem. Z kolei Malbork, Sztum, Gdańska Głowa i Żuławy Wiślane zostały przekazane w sekwestr na rzecz elektora brandenburskiego Jerzego Wilhelma. 

Rozejm w Altmarku był niekorzystny dla strony polskiej, jednakże korzystniejsze unormowania przyniósł rozejm w Sztumskiej Wsi zawarty z 1635 roku. 

Post powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej Projekt i Gminy Ryjewo



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz