sobota, 20 grudnia 2014

Książka pt. Ziemia Malborska - zręby zapomnianej tożsamości

Muzeum Zamkowe w Malborku wraz z malborskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego 23 października 2014 r. zorganizowało konferencję naukową: "Ziemia Malborska - zręby zapomnianej tożsamości". Była ona podzielona na dwa panele: z dziejów województwa malborskiego oraz trwanie kultury polskiej na ziemi malborskiej (więcej na temat konferencji w podanym linku: http://tmzsztumskiej.blogspot.com). Z racji tego, że ziemia sztumska w okresie nowożytnym była częścią woj. malborskiego była zaliczana niegdyś jako część Ziemi Malborskiej. Z tego powodu nie zabrakło tematów związanych z naszą Małą Ojczyzną. Efektem obrad jest kolejny tomik w ramach "Biblioteki malborskiej".
W publikacji o takiej samej nazwie jak tytuł konferencji można znaleźć artykuły, które związane są z ziemią sztumską. Prof. Stanisław Achremczyk przedstawił w zarysie dawne województwo malborskie (w którym Dzierzgoń i Sztum odgrywały czołowe role), dr Jerzy Kiełbik opisał ziemię sztumska  w świetle XVI i XVII-wiecznych lustracji województwa malborskiego. Z kolei Wacław Bielecki przedstawił badania terenowe Oskara Kolberga w Waplewie Wielkim, Bukowie i Telkwicach, a Krystian Zdziennicki zaprezentował postać Władysława Łęgi jako etnografa Powiśla. Stanisław Kuprjaniuk opisał zabytkowe kapliczki, a Grażyna Czerniak i prof. Janusz Hochleitner przedstawili wybrane zwyczaje ludowe, tj. kolejno zwyczaje sobótkowe i zwyczaje żniwiarskie. Należy dodać, że książka powstała pod redakcją prof. J. Hochleitnera oraz P. Szwedowskiego, a recenzji naukowej podjął się ks. dr hab. Krzysztof Bielawny. 
W ramach serii książek wydane są też publikacje: Żołnierze Wyklęci na ziemi malborskiej, Ród Sierakowskich na ziemi malborskiej oraz Jezuici w Malborku a życie religijne na terytorium diecezji pomezańskiej w okresie nowożytnym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz